ZWIERZYNIEC - Forum o naszych zwierzętach. Koty, psy...

ZWIERZYNIEC - Forum o naszych zwierzętach

#1 2009-02-01 17:23:08

admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-01-31
Posty: 82
Punktów :   

Pchły, glisty, tasiemiec czyli kocie pasożyty

Pchły, glisty i tasiemiec

Do najczęściej występujących u kotów pasożytów należą pchły , a z pasożytów wewnętrznych glisty i tasiemiec. Pchły nie tylko powodują ból, swędzenie, a przy dużej inwazji anemię kota, ale także przenoszą choroby infekcyjne i są pośrednimi żywicielami tasiemca, którym może być zarówno człowiek, jak i kot.
     Zarazić się przez przypadkowe połknięcie pchły dorosłej lub jaja, które w żołądku zostają strawione, a uwolniona larwa tasiemca wędruje do jelita i tam przekształca się w dorosłego pasożyta.
     Glisty najczęściej występują u młodych kotów i mogę wywołać poważne dolegliwości przewodu pokarmowego. Glisty są pasożytami długości 4-6 cm, obie, w kolorze słabo różowym. Drażnią miejscowo błonę śluzową, do której się przyczepiają. W pewnych wypadkach przetkają ścianę jelita wywołując zapalenie otrzewnej.
     Tasiemiec pasożytuje w zasadzie tylko u dorosłych kotów, pozbawiając je pokarmu, ponadto produkuje mnóstwo jaj, wydostających się na zewnątrz i zakażających środowisko.

Offline

 

#2 2009-02-22 17:34:28

mała mi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-18
Posty: 16
Punktów :   

Re: Pchły, glisty, tasiemiec czyli kocie pasożyty

Pasożyty wewnętrzne.

Do objawów inwazji pasożytów przewodu pokarmowego, które powinny zaniepokoić właściciela, należą wychudzenie i zmatowienie sierści kota. Jedynie lekarz weterynarii może rozpoznać rodzaj występujących pasożytów i zalecić odpowiednią kurację.

Pasożyty przewodu pokarmowego.
Najczęściej spotykane pasożyty:
- Obleńce: ich obecność w przewodzie pokarmowym kota może powodować zaburzenia trawienne. Jaja pasożytów można znaleść w okolicy odbytu i w odchodach kota.
- Płazińce: objawem ich obecności mogą być krwawienia, biegunki. Inwazję robaków płaskich najłatwiej zauważyć przez obecność w kale białych
  członów, przypominających ziarna ryżu.
 
Pierwotniaki.
U kotów najczęściej występują:
- Giardia lamblia: lokuje się zwykle w błonie śluzowej jelit, powodując zaburzenia trawienia, biegunki, postępujący spadek masy ciała.
- Kokcydia: pasożyty najczęściej dające mało specyficzne objawy kliniczne.


Pasożyty zewnętrzne.

Pasożyty zewnętrzne, najczęściej spotykane u kotów to pchły, kleszcze i świerzb uszny.

Pchły.
Są w większości odpowiedzialne za wystąpienie silnego świądu u kotów, który prowadzi do intensywnego drapania się, wygryzania oraz wylizywania. W czasie wylizywania kot połyka duże ilości sierści, co powoduje tworzenie się kul włosowych. W niektórych przypadkach ugryzienia pcheł mogą powodować odczyn alergiczny skóry (alergicze pchle zapalenie skóry- APZS).

Kleszcze.
Umiejscowiają się przede wszystkim w okolicy szyi i uszu, mogą powodować ostre reakcje zapalne w miejscach ukąszeń.

Świerzb uszny.
Obecność świerzbowców w przewodzie słuchowym wywołuje ostry świąd, a także ostry, bolesny stan zapalny. Obecność czarnej, suchej wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym, nieprzyjemny zapach, drapanie uszu tak silnie, że cała ich okolica pokryta jest ranami, są najczęstszymi objawami zakażenia świerzbem. Lekarz weterynarii zaleci w takim przypadku odpowiednie postępowanie.

Grzybica strzygąca.
Grzyb rozwija się w naskórku i rozrasta się w kierunku mieszków włosowych. W zakażonych miejscach włosy łamią się tuż nad powierzchnią skóry- stąd wywodzi się nazwa, ponieważ kot wygląda jak ostrzyżony. Skóra jest zgrubiała i pokryta szarym nalotem i/lub białym łupieżem. Zmiany lokalizują się głównie na głowie (okolice skroni i uszu), rzadziej na bokach ciała, brzuchu, ogonie i kończynach. Leczenie jest długie i wymaga konsekwencji. Zarodniki grzybów są odporne i wykazują dużą zaraźliwość (nie wykluczając ludzi).

Offline

 

#3 2010-08-17 09:44:30

glisty

Gość

Re: Pchły, glisty, tasiemiec czyli kocie pasożyty

witam,
mój kotek ma niecałe 3 miesiące, był odrobaczany oraz szczepiony a mimo to zauważyłam w jego kale coś białego zwiniętego jak makaron. nie ma żadnych innych objawów, je jak za pięciu, sierść jest lśniąca i chce się bawić bez przerwy. co robić?

 

#4 2010-11-23 16:29:28

admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-01-31
Posty: 82
Punktów :   

Re: Pchły, glisty, tasiemiec czyli kocie pasożyty

Iść do weterynarza. Odrobaczanie mogło być nieskuteczne i istnieje ryzyko zarażenia się od kotka.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.korzeniewscyhistoria.pun.pl komendy admina cs 1.6 amx www.natives.pun.pl wóz gba puls życia 1 ćwiczenia str 14-15